Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(2)
Audiobooki
(1)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(2)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia dla Dorosłych
(2)
Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych
(1)
Author
Anila
(1)
Finke Katharina
(1)
Komosa-Styczeń Agata
(1)
Nowacki Bartosz
(1)
Rusiecka Anna
(1)
Ulatowska Maria (1948- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Audience Group
Dorośli
(1)
Demographic Group
Literatura indyjska
(1)
Literatura polska
(1)
Subject
Kobieta
(2)
Alpinizm
(1)
Alpiniści
(1)
Przemoc wobec kobiet
(1)
Subject: time
2001-
(1)
Subject: place
Indie
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Książki mówione
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Powieść współczesna polska -21w
(1)
Reportaż
(1)
Saga rodzinna
(1)
Domain
Podróże i turystyka
(1)
Rodzina, relacje międzyludzkie
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Taterniczki : miejsce kobiet jest na szczycie / Agata Komosa-Styczeń. - Warszawa : Prószynski Media, 2021. - 261, [3] strony, [48] stron tablic ; fotografie, ilustracje, 24 cm.
Po co zdobywać góry? Bo są. Tak powie każdy, kto kiedykolwiek stanął na szczycie. Tatry dumnie stoją i kuszą turystów od wieków. Jednak dostęp do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków nie był prosty, szczególnie dla kobiet. Bo zdobywanie Tatr przez kobiety było inne od męskiego. Poza kruszyznami, ekspozycją i pionowymi ścianami musiały mierzyć się ze swoją pozycją społeczną, kulturową, nieustannym deprecjonowaniem - a nawet strojem. Taterniczki - kobiety i dziewczyny, które szły w górę niezależnie od wszystkiego. Twarde charaktery i pilne kursantki, subtelne sportsmenki i muskularne wspinaczki. Dostosowują się do zmaskulinizowanego sportu i walczą o kobiecy styl uprawiania tej dyscypliny. Oto ich historia podboju Tatr.
Praca nad opowieściami taterniczek nie była łatwa. "Część wspinaczek ze starszego pokolenia uważa, że nie powinno się już o nich pisać ani mówić", twierdzi Beata Słama, publicystka i taterniczka. To prawda - niektóre kategorycznie nie zgadzają się na rozmowę, inne mierzi ten temat. Młodsze pokolenie to inna bajka, dziewczyny zdają sobie sprawę z wagi tych opowieści. I choć oczywiście w książce są taterniczki przedwojenne i te z początku XX wieku, to lwią część publikacji stanowią rozmowy ze współczesnymi wspinaczkami, i to ich głos jest tu najlepiej słyszalny. I da się w nim usłyszeć znacznie więcej niż tylko opowieść o wspinaniu. Fragment książki
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 796 (1 egz.)
Audiobook
CD
In basket
Sosnowe dziedzictwo [Audiobook] / Maria Ulatowska ; czyta: Anna Rusiecka - Częstochowa : Prószynski Media , 2011. - 1 płyta CD (7 godz. 55 min ) : digital, stereo. ; 12 cm.
Pełna pogody ducha i życzliwości opowieść o tym, jak los pomaga nam być szczęśliwymi. Kwilące niemowlę, ukryte pod biurkiem podczas powstania warszawskiego, solidny sejf pół wieku strzegacy powierzonej mu tajemnicy, otoczony sosnami stary dwór nad jeziorem, czekający cierpliwie na swoją właścicielkę...
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych
All copies are currently on loan: sygn. CD-Obyczajowa (1 egz.)
Book
In basket
O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach. Zabrana rodzinie w wieku dziewięciu lat, wydana za mąż jako jedenastolatka, matką została w wieku dwunastu lat. Amila nie zdawała sobie sprawy, jaki koszmar ją czeka, gdy w wieku dziewięciu lat na podstawie fałszywych obietnic złożonych jej matce, zabrano ją z rodzinnego Asamu do Nowego Delhi. Los nie obszedł się z nią łaskawie: zamiast obiecanych luksusów nie czekało tam na nią nic poza udręką. Po dwóch latach wykorzystywania do niewolniczej pracy została wbrew swej woli wydana za mąż za starszego mężczyznę. Odtąd jej codzienną dolą stały się przymusowy seks, maltretowanie i ciężka fizyczna praca. Mimo to 24-latka, która w międzyczasie urodziła piątkę dzieci, nie poddała się. Walczy dla swoich dzieci, które dają jej miłość i siłę. Historia odważnej młodej Hinduski, która z każdym dniem staje się coraz silniejsza i nie traci nadziei na lepszą przyszłość. Katharina Finke (ur. 1985) jest niemiecką dziennikarką, piszącą relacje z różnych miejsc na całym świecie - Chin, Indii, Portugalii, Oceanii i Stanów Zjednoczonych. Skupia się przede wszystkim na kwestiach ochrony środowiska i praw człowieka. Finke pracuje dla mediów drukowanych i internetowych („Freitag”, „Greenpeace Magazin”, „Spiegel”, „taz”, „Zeit”) oraz dla niemieckojęzycznych stacji telewizyjnych (ARD, BR, ORF, SF, ZDF, 3sat), a także jako moderatorka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 36 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again